Naše odbornice na randění Kate Taylorová představuje snadné techniky, jak předejít tomu, že si na rande nebudete mít co říct.
Přišlo vám někdy, že na první schůzce najednou nevíte, co říct? Pokud ano, nejste v tom sami. V našem nedávném průzkumu jsme zjistili, že zatímco 85 % nezadaných padesátníků se cítí sebevědomě při psaní zpráv a scházení online, jen 36 % z nich si věří, když mají na schůzce mluvit tváří v tvář.
Proč nevíme, co říct
Důvody jsou různé. Možná jste trochu stydliví, nebo nervózní, že jste na schůzce s někým novým. Nebo se bojíte, že řeknete něco špatného. Pokud jste muž, může to být i z vědecky prokázaných důvodů: výzkum ukázal, že když muž mluví s někým, kdo se mu líbí, dočasně ztratí část své inteligence. Ale není to vaším věkem. Náš průzkum ukazuje, že mladší ročníky jsou na tom se sebevědomou konverzací naživo ještě hůř.
Abychom vám to zjednodušili, tady jsou tři jednoduché techniky, které můžete použít, aby konverzace na prvním rande plynula přirozeně. Procvičte si je v každodenním životě, a pak je použijte na dokonalou konverzaci během schůzky.
1. Pokládejte otevřené otázky
Jaký jsi měl/a dneska den? Ano? Dobře. No, máš něco v plánu na léto? Ne? Aha. Všimli jste si, že některé rozhovory jsou asi stejně křečovité jako trhání zubů? Já taky! Tak se pojďme pobavit, co s tím jde udělat.
Vyšetřovatelé a novináři rychle pochopí, že nesmějí pokládat takové otázky, na které je možné odpovědět jen pár slovy. Namísto toho kladou otevřené otázky, které jsou určené k tomu, aby dostali co nejvíc informací. Na takové otázky je zábava odpovídat, a drhnoucí konverzaci promění v příjemný zážitek.
Proč otevřené otázky fungují
Otázka „Jak ses dnes měl/a?“ vás zrovna dvakrát nerozpovídá. Ale zkusme ji trochu upravit, třeba takhle: „Co nejlepšího se ti dneska stalo?“ – po tom máte hned chuť se otevřít, aniž by vám připadalo, že vás někdo vyslýchá.
Snadno můžete změnit otázku typu „Máš rád svoji práci?“ na mnohem zajímavější „Chtěl/a jsi tuhle práci dělat vždycky?“, a zjistit tak něco nového o životě vašeho protějšku něco nového a zároveň se dozvědět, jak ke své práci přišel.
Ve jménu vědy jsem si tuhle techniku zkoušela se svými dospívajícími dětmi včera u večeře. Místo abych se jich zeptala „Jak bylo ve škole?“ (což vždycky vyvolá reakci zabručení, pokrčení ramen, nebo valení očí), zeptala jsem se: „Povězte mi o něčem, co se dneska stalo, co vás rozesmálo.“ Rozzářily se jim oči a hned jsme se trumfovali v tom, kdo měl veselejší den.
Vhodné otevřené otázky na schůzky
Trénujte pokládání otevřených otázek všem, dokud si nevybudujete zásobu otázek, na které vždycky dostanete různorodé zábavné odpovědi. Například:
- Jak byla nejlepší rada, kterou jsi kdy dostal/a?
- Jaký je tvůj nejméně užitečný talent nebo schopnost?
- Jakou nejznámější osobnost jsi kdy potkal/a?
- Která scéna z filmu nebo knihy tě vždycky rozbrečí?
- Co tě naposledy tak rozesmálo, že tě rozbolelo břicho?
- Co nejzajímavějšího ses tento týden dozvěděl/a?
2. Zůstaňte u lehkých témat
V nedávném výzkumu jsme se ptali našich členů, která z témat konverzace si na prvních schůzkách nejvíc užívají.
Jasnými vítězi jsou jednoduchá neutrální témata.
Nejlepší a nejhorší konverzační témata
79 % padesátníků rádo mluví o koníčcích a volnočasových aktivitách. 65 % rádo probírá svoji kariéru a 64 % si užívá povídání o rodině.
Ty nejhorší propadáky konverzace jsou témata „do hloubky“. 82 % padesátníků, kteří randí, nechce mluvit o penězích; 76 % nechce probírat své předchozí partnery a 75 % nechce mluvit o sexu.
Zdržte se upřímných zpovědí
Pokud jste někdo, kdo se rád otevře a sblíží během prvních schůzek, zvažte, jestli trochu neubrat na tempu. Jistě, upřímnost ve všech směrech má ve vztahu své místo, ale tím místem není váš profil, první napsané zprávy a ne první tři schůzky.
Proč je důležité krotit svoji upřímnost
Je snadné zanechat první špatný dojem, když o sobě odhalíte až moc příliš brzy. Pamatujte, že noví lidé vás neznají, tím pádem význam čehokoli, co o sobě řeknete, se zvyšuje.
Řekněme, že jste třeba tenhle měsíc příliš utráceli a děláte si starosti, jak vyjdete s penězi do konce měsíce. Když to řeknete nejlepší kámošce, neodsoudí vás. Zná vás dlouho v dobrých i špatných obdobích a bude ji zajímat jen to, jestli budete v pohodě. Ale nový partner tuto perspektivu nemá. Možná si místo toho řekne, jestli obecně moc neutrácíte, nebo nemáte disciplínu, nebo se ho nechystáte požádat o půjčku.
Vyhněte se zanechání špatného dojmu a pro začátek zůstaňte u zábavných, neutrálních témat. Až se lépe poznáte, můžete se svěřit i o svých nejskrytějších tajemstvích.
Jak zvládnout umění diskrétnosti
Pokud jste někdo, kdo se často už na začátku svěřuje s osobními informacemi, možná vám chvíli potrvá, než si zvyknete na lehčí témata. Když budete mluvit s někým ze známých nebo kolegů, trénujte si neutrální a odlehčené konverzace na témata, jako jsou prázdniny, společenské plány, koníčky, filmy a knihy. A pak v tom pokračujte i na schůzkách.
3. Zajímejte se, nesnažte se být zajímaví
Dale Carnegie v knize Jak získávat přátele a působit na lidipíše: „Za dva měsíce si získáte víc přátel tím, že se budete skutečně zajímat o druhé, než za dva roky tím, že se budete snažit na někoho zapůsobit.“
Když se o někoho zajímáme, je přirozené, že se je snažíme oslnit. Snažíme se přijít na ta nejzajímavější fakta o nás samotných a pokoušíme se je začlenit do konverzace. Anebo se chytáme věcí, které máme společné, i když jsou nudné, a pak vyžbleptneme něco jako: „Nadechuju se a taky vydechuju! To je, co?“
Vím, že byste na sebe nikdy nepěli ódy, ale kdy naposledy jste skutečně poslouchali, co ten druhý říká? A tím myslím, aniž byste v duchu nepřemýšleli o podobné příhodě, kterou byste mohli vytáhnout v odpovědi, nebo aniž byste přemýšleli, nebo si dokonce přáli, aby si už pospíšili a přešli k věci?
Jak se stát lepším posluchačem
Začněte trénovat hned. Nechte někoho mluvit a prostě se soustřeďte na vstřebání toho, co říká. Budete si mnohem víc všímat, pochytíte neobvyklá slovní spojení nebo témata, při kterých se jim rozsvítí oči. To jsou věci, které mají rádi, jejich skutečné vášně – proto pozorně poslouchejte!
Když budete dobrým posluchačem, bude pro vás taky mnohem snazší konverzaci udržet. Místo toho, abyste přemýšleli nad chytrou odpovědí, můžete jednoduše pokládat příhodné otázky: „Všiml/a jsem si, že říkáš „tuten“ – ty jsi z Plzně?“ Nebo „Zdá se, že tě ten konkurz opravdu nadchl! Vždycky jsi chtěl/a být herec/herečka?“ Jen málo lidí odolá kouzlu, že je někdo takhle poslouchá.
Zaregistrujte se dnes a vyzkoušejte své konverzační dovednosti v praxi! Přečtěte si víc tipů na randění – píšeme o různých tématech od znamení, že jste připraveni na nový vztah, až po Co čekat od randění po čtyřicítce.